O nás     Inzerce     KontaktSpolehlivé informace o IT již od roku 2011
Hledat
Nepřehlédněte: Top z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Správa dokumentů
Digitální transformace
Informační systémy
Hlavní rubriky: Informační systémy, Mobilní technologie, Datová centra, Sítě, IT bezpečnost, Software, Hardware, Zkušenosti a názory, Speciály

Pozoruhodné IT produkty 2025
E-knihy o IT zdarma
Manuál Linux

Ekosystém Qlik

Každý BI nástroj musí čerpat data z interních nebo externích zdrojů. Tato data se pak zobrazují ve formě tabulek a grafů, které poskytují různým typům uživatelů. Nebudeme popisovat, jak funguje jeden produkt, ale uskupení produktů, vzájemně spolupracujících. Nazval jsem je „Qlik Ekosystém“. Ten se skládá z QVSource, Qlikview a NPrinting.

Zdeněk Apt, Business Intelligence analytik ve společnosti KOMIX, s.r.o.
Zdeněk Apt, Business Intelligence analytik ve společnosti KOMIX, s.r.o.
Qlikview
je samo o sobě plnohodnotné, dokonce jedno z nejlepších BI řešení momentálně dostupných na trhu. Aniž bychom potřebovali cokoliv jiného, můžeme Qlikview implementovat do jakékoliv firmy a využívat ho pro extrakci a transformaci dat a tato data následně poskytovat koncovým uživatelům ve formě různých sestav.

Hlavní výhody Qlikview :

  • Vše je v rámci jednoho nástroje (ETL, OLAP, Reporting).
  • In-memory technologie (Nesrovnatelně rychlejší odezvy oproti konkurenci).
  • Výkonný asociativní model – přirovnáním může být funkčnost lidského mozku (v reportingové sestavě např. při výběru druhého kvartálu nám Qlikview samo nabídne, že můžeme dále vybírat z měsíců duben, květen a červen (4, 5, 6), které zůstanou bílé (v Qlikview známka toho, že tento výběr dává dále smysl), ostatní zešediví. Aktuální výběr je zelený.
  • Nemusí se řešit předkalkulace (OLAP) – Kalkulace je až za běhu, na základě uživatelova podnětu.

QVSource

V dnešní době se při řízení vlastního podniku většinou neobejdeme bez online služeb typu Google Docs, Google Calendar, sociálních služeb pro komunikaci se zákazníky (Facebook, Twitter), vyhodnocování marketingových kampaní (Google Adwords, Sklik) a podobně. Uvedené služby nazýváme externími daty a k nim nelze přistupovat přímo z Qlikview. K tomuto účelu se využívá nástroj QVSource. Ten běží na pozadí, mimo Qlikview, ale Qlikview je schopno si tuto službu spustit a získat data podle potřeby. QVSource obsahuje cca 40 předefinovaných konektorů a jeden obecný, díky kterému se lze připojit v podstatě k jakékoliv službě, která má otevřená API rozhraní. Konektory dostupnými v nástroji QVSource jsou: Dropbox, Facebook, Google, Twitter, JIRA, MongoDB a YouTube.

NPrinting

Kromě zobrazování dat můžeme data pomocí Qlikview velice efektivně analyzovat - např. z jednoho KPI, které se nám nelíbí, na Dashboardu se můžeme postupně „proqlikat“ až na konkrétní fakturu, která nám dělá problém v tomto KPI.

Ne všichni zaměstnanci společnosti využijí tento nástroj pro reporting a analýzu. Některým uživatelům stačí statický report např. ve formátu PDF. K tomuto účelu poslouží velice sofistikovaný nástroj, a to NPrinting.

NPrinting je pokročilý reportovací nástroj pro Qlikview, který dané reporty dokáže zobrazit v oblíbených formátech (např. MS Word, MS Office, PDF...) a distribuovat je správným osobám a to v pravidelných intervalech (reporting, distribution, scheduling).

Představme si situaci, kdy podnik má několik prodejen a každá prodejna má svého manažera. V Qlikview se sestaví jeden reporting za celý podnik, ke kterému bude mít přístup pouze omezená skupina lidí. Každý manažer prodejny má vidět data pouze za svou prodejnu. A toto je typická úloha pro NPrinting. Výhodou je, že se nemusí sestavovat žádný další reporting, v NPrintingu se nastaví, jaký objekt (graf, tabulka) má daný uživatel z této Qlikview aplikace vidět a na jaká data má právo. Tím se zajistí, že každý manažer dostává pravidelně svá data. Nic dalšího již není třeba.

Zdeněk Apt, Business Intelligence analytik ve společnosti KOMIX, s.r.o.


(6. 7. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Zaostřeno na software: Zákoutí vývoje i Windows 10

V našem letošním letním speciálu se věnujeme různým pohledům na software, konkrétně na některé aspekty jeho vývoje a – to...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2011-2024 BusinessIT.cz, ISSN 1805-0522 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu BusinessIT.cz a ochrana soukromí | Používáme účetní program Money S3 | pg(3348)